YÖK BAŞKANI EROL ÖZVAR “UNEC EKONOMİ FORUMU”NA KATILDI

Bakü, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi / 2 Aralık 2021


Resmi ziyaretler için Azerbaycan’da bulunan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, 01 - 03 Aralık 2021 tarihleri arasında Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen “UNEC Ekonomi Forumu”na katıldı.

Başkan Özvar, Azerbaycan’ın bağımsızlığının 30. yıldönümüne adanan ve ana sloganı "Zafere Giden Yol" olan Forumun ikinci gününde aralarında Nobel Ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın da yer aldığı “Pandemi Sonrası Dönemde Bilim ve Eğitim” konulu panelde bir konuşma gerçekleştirdi.

“Azerbaycan'ın gelecekteki kalkınma stratejisi, Ekonominin dijital dönüşümü, Pandemi sonrası dönemde iş dönüşümü ve Karabağ'a Büyük Dönüş” konularının masaya yatırıldığı Forumda konuşan Özvar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının eğitim alanına etkilerinden ve çözümlerden bahsetti.

YÖK Başkanı Özvar, tüm dünyada yükseköğretim sektörünün diğer birçok sektör gibi bu krize hazırlıksız yakalanarak üniversitelerin eğitimlerine bir süre çevrimiçi ve uzaktan eğitim yoluyla devam ettiğini hatırlattı. Çevrimiçi eğitimin bazı belirgin faydaları olduğuna dikkat çeken Özvar, öğrencilerin fiziksel mesafenin zorluklarının üstesinden gelmelerini sağladığını, kişilerin öğrenirken hareket halinde olmalarına imkan tanıdığını, geleneksel öğrenme giderlerinin bir kısmını azalttığını ve eğitimin nüfusun daha geniş bir kesimine yayılmasını mümkün kıldığını kaydetti.

 ​

- "Dijital bilgi toplumu ve dijital bilgi ekonomisi tüm ülkelerin temel hedefinde"

YÖK Başkanı Özvar, dijital bilgi toplumu ve dijital bilgi ekonomisinin tüm ülkeler için bir hedef haline geldiğini, bu amaç doğrultusunda dijital teknolojilere aşina olan nitelikli işgücüne olan talebin küresel düzeyde artacağını belirterek, "Dolayısıyla tüm bunları göz önünde bulundurarak, çevrimiçi öğrenmenin geleneksel üniversite eğitim yöntemlerine dahil edilmesinin ve hibrit eğitim ve öğretim modellerinin izlenmesinin kaçınılmaz olduğu kanaatindeyim. Hepimizi yükseköğretim paradigmalarında bir değişim beklemektedir. e-öğrenme veya çevrimiçi öğrenmenin, faydaların yanında zorlukları da beraberinde getirdiğinin altını çizmeliyim. Öğrenme alanı, sınıflar, ders müfredatı, ders programları, eğitim programları ve değerlendirme sistemleri gibi yükseköğretimimizin geleneksel konularını yeniden ele almalıyız." dedi.

Son yıllarda çalışma hayatında yaşanan dönüşümler neticesinde işgücü piyasasında ileri düzeydeki yeterliklere sahip insan kaynağı ihtiyacı giderek artacağını vurgulayan Özvar, istihdam piyasasındaki yükselen trendler ve yeni mesleki eğitim modellerinin yanı sıra esnek meslek profilleri oluşturmanın ve öğrencilere bu doğrultuda gerekli becerileri kazandırmanın yollarının da düşünülmesi gerektiğini ifade etti.

 ​

- "Yükseköğretim, Kovid-19 sonrası dünyayı şekillendirmeye yardımcı olmalıdır"​

Özvar, Kovid-19 sonrasında üniversitelerin yazılım sektörüne daha fazla kaynak ayırması gerektiğinden, bilimsel projelerin etkinliğini artırmak için araştırmacılara yönelik teşviklerin yalınlaştırılmasının öneminden bahsederek şunları söyledi:

"Sonuç olarak, yükseköğretimin 'eski' yöntemlerine geri dönülmesi gibi bir seçenek yoktur. Artık bizler, yeni nesilleri salgın sonrası giderek küreselleşen dünyanın zorluklarına hazırlayacak yeni eğitim modelimizi inşa etmeye çalışırken, tüm zorluklarıyla birlikte yeni paradigmadan fayda sağlamanın en etkili yollarını düşünmek zorundayız.

Yükseköğretim, Kovid-19 sonrası dünyayı şekillendirmeye yardımcı olmalıdır. Üniversiteler, toplumlarıyla daha proaktif bir şekilde ilişki kurmalıdır. Ancak o zaman bilgi üretimine daha iyi katkıda bulunabilir, öğrencileri aktif vatandaşlık için eğitebilir ve demokratik ve kapsayıcı bir toplum yaratılmasına yardımcı olabiliriz. O yüzden öncelikle normale dönme sendromundan kurtulmalıyız. Daha sonra bu fikirleri aktif olarak uygulamaya koyabiliriz."

YÖK Başkanı Erol Özvar’ın forumda yaptığı konuşmanın metni için tıklayınız.

 ​

Başkan Özvar, forum esnasında Prof. Dr. Aziz Sancar gibi Nobel Ödüllü Türk bilim insanlarının yanı sıra eğitim ve ekonomi alanındaki uluslararası akademisyenler ve uzmanlarla bir araya geldi.​ 


02 (1).jpeg 


Telefon: 00 90 312 298 79 33 Fax: 00 90 312 266 47 44 E-posta: cohe@yok.gov.tr